Ürün Grupları

Uygulama Alanları ve Poliüretan Tanımı

Poliüretanlar hayatımızı daha konforlu, daha güvenli ve daha keyifli hale getirir. Medikal, mobilya, otomotiv, savunma, makine mühendisliği, spor ve eğlence alanında yüksek kalite ve performanslı ürünler sunar. Poliüretan temel olarak iki kimyasal maddeden oluşur: izosiyanat ve poliol. Kullanıma hazır iki sıvı sistem bileşeni karıştırıldığında, reaktif bir karışım oluşur. Katalizörler, şişirici maddeler, dengeleyiciler vb. gibi çeşitli yardımcı maddeler ekleyerek malzeme özelliklerini ayrı ayrı ayarlayabilir ve uygulamaya uyarlayabilirsiniz. Tarif ve karışım oranına bağlı olarak son ürünün fiziksel ve kimyasal özellikleri etkilenir. Çok çeşitli kullanılabilir karışımlar mevcuttur.

Poliüretan elastomerler oldukça esnektir, plastikleştirici içermez, biyolojik olarak parçalanabilir; fakat yağlar, gresler ve çözücüler gibi çeşitli kimyasal maddelere karşı dirençlidir. Shore sertliği, 20 Shore A ile 90 Shore A arasında esnektir ve geniş bir sıcaklık aralığında yırtılmaya karşı dayanıklıdır. Poliüretan bu nedenle birçok alanda hazır ve yarı mamül ürünler için ideal bir malzemedir.

İntegral poliüretanın karakteristik özelliği kompakt, sıkıştırılmış bütünleşik cilde sahip viskoelastik ve antistatik hafif köpük çekirdektir. Bu özellikler sayesinde yumuşak ve yarı sert entegre poliüretanlar kolçaklar, koruyucu kaplamalar, oturma ve yatma yüzeyleri, medikal ürünler, teker gibi çok çeşitli uygulamaları kapsar.

Sektörel Çözümler